منبع کویل دار
loading...

منبع کویل دار

بازدید : 25 دوشنبه 24 شهريور 1399 زمان : 15:32

مخزن كويلي

منبع كويل دار (همان مخزن آب گرم)، مخزني است جهت تامين آب گرم بهداشتي كه از آب گرم يا بخار خروجي بويلر، براي گرم كردن آب سرد ورودي شهر استفاده مي كند. اين آب گرم يا بخار خروجي از بويلر، در داخل كويل حرارتي از چند شاخه لوله رفت و برگشتي گردش نموده و پس از تبادل حرارت با ديوار لوله هاي آن از كويل خارج مي گردد. تبادل حرارت انجام شده باعث گرم شدن لوله (مسي، استيل، … ) شده در نهايت منجر به گرم شدن آب سرد خارج لوله كه آن را احاطه كرده است مي شود.كويل ها از چند لوله رفت و برگشتي عمدتا مسي تشكيل شده كه وظيفه ي آنها در همه جا به عنوان يك جسمي كه آب گرم از طريق يك سيستم بسته در آن به گردش در آمده و باعث گرم شدن آب سرد ميشود، ميباشد.
جنس منبع كويل دار عموما از ورق گالوانيزه مي باشد اما در صورت استفاده از ورق سياه (براي فشارهاي بالاتر) داخل منابع را با پوشش اپوكسي مي پوشانند. ضخامت ورق فولادي بكار رفته در منابع نيز بر حسب فشار كاري دستگاه، دماي كاري و ضريب خوردگي آب بر اساس استاندارد مخازن تحت فشار محاسبه مي‌شود. اين مخازن در دو نوع عمودي و افقي بر حسب محل نصب آنها بكار گرفته مي‌شود.
برتري منابع كويل دار نسبت به ديگر دستگاه هاي توليد كننده آب گرم بهداشتي نظير منابع دو جداره اين است كه فقط از يك بدنه استفاده شده و پس از بروز اشكالاتي مانند تركيدگي و يا رسوب گرفتگي كاملا قابل تعمير مي‌باشند. ضمنا بخاطر وجود منبع اصلي انتقال حرارت كويل در داخل منبع، افت حرارتي آن بسيار كم مي‌باشد.


طبق مبحث ۱۶ مقررات ملي ساختمان ظرفيت ذخيره انواع منبع كويل دار، منبع دوجداره و منابع ذخيره آبگرم مصرفي براي واحد هاي مسكوني به شرح ذيل مي باشد:
۱- آپارتمان تك خوابه: ۷۵ ليتر در ساعت
۲- آپارتمان دو خوابه: ۱۱۰ ليتر در ساعت
۳- آپارتمان سه خوابه: ۱۵۰ ليتر در ساعت
يكي ديگر از راه هاي انتخاب مخزن آب گرم، بدون هيچ محاسبه اي و با توجه به يكسري مفاهيم تجربي به قرار زير ميباشد:
حجم منبع معمولا بر حسب ميزان تقاضاي محل محاسبه مي‌شود. به طور مثال در ساختمان ها معمولا به ازاي هر واحد مسكوني 100 الي 150 ليتر مصرف در ساعت را در نظر مي گيرند و اين اعداد را در ضريب ذخيره، ضريب همزماني و يا همان ضريب تقاضا ضرب مي كنند. لازم به ذكر است كه ضريب تقاضا؛ ضريبي است كه كه به دليل همزمان نبودن استفاده افراد و وسايل از آب مصرفي (دوش ها ، دستشويي ها و …) در ميزان مصرف ضرب مي گردد. و همچنين درباره ضريب ذخيره بايد دانست كه منابع ذخيره آب در زمان استفاده، ممكن است در پيك بار، به شدت آب كم كنند و آب سرد جبراني، وارد آنها شود كه اين آب سرد باعث سرد شدن كل منبع شده و حرارت ديگ، توان تامين گرماي مورد نياز براي متعادل كردن حرارت را نخواهد داشت، به همين دليل ضريبي به نام ضريب ذخيره منبع را در حجم مصرف بدست آمده ضرب مي كنيم تا از يكنواختي درجه حرارت در زمان پيك مصرف اطمينان حاصل شود. اين ضريب براي كاربري هاي مختلف، متفاوت است و براي استخر ها معمولا برابر با 1.2 در نظر گرفته مي شود.
در خلاصه بايد گفت براي هر واحد با در نظر گرفتن ضرايب تقاضا و ذخيره ميتوان به اصل 16مقررات ملي ساختمان رجوع كرد و يا همان 100 الي 150 ليتر براي هر واحد را در نظر گرفت و يا به عبارت ديگر براي يك ساختمان 10 طبقه نياز به يك منبع 1000 يا 1500 ليتري ميباشد.

درجه حرارت مناسب آب
آب گرم مصرفي معمولا در 50 تا 60 درجه سانتي گراد به مصرف كننده مي رسد ، در آشپزخانه هاي صنعتي يا رستوران ها اين عدد تا 65 درجه سانتي گراد نيز بالا مي رود . آب گرم مصرفي نبايد در دمايي كمتر از 60 درجه سانتي گراد يا همان 140 درجه فارنهايت ذخيره شود.
دليل اين امر به وجود آمدن بيماري ناشي از وجود باكتري به نام لژيونلا است كه ممكن است در درجه حرارت بين 20 تا 50 درجه سانتي گراد در منابع آبگرم و سيستم هاي تهويه هوا رشد كند.
اين در حالي است كه براي مكان هايي همچون مدارس ، كودكستان ها و بيمارستان ها درجه حرارت براي ايمني بالاتر نبايد بيشتر از 50 درجه سانتي گراد باشد.
بايد ذكر كرد كه آب گرم مصرفي مي تواند در درجه حرارت بالاتري ذخيره گردد و براي رسيدن به درجه حرارت مورد نياز ، آب گرم و آب سرد را با هم تركيب كرد. همچنين با توليد آب گرم در درجه حرارت بالاتر مي توان ظرفيت منابع را پايين تر آورد و با اضافه كردن آب سرد به آب گرم ظرفيت مورد نياز را توليد كرد.
ميزان آب گرم مصرفي واحد مسكوني و يا اداره بر اساس عادات انسان ها و تعداد مصرف كننده ها متفاوت است.
انتخاب نوع مخزن آبگرم يا همان منبع كويل دار افقي و منبع كويل دار ايستاده
انتخاب مخزن كويل دار بر اساس محل مصرف و نوع مصرف به دو دسته كلي افقي و ايستاده تقسيم مي شود. منابع كويل دار گاهي داراي يك كويل و بعضا داراي دو كويل حرارتي هستند. در انتخاب نوع منبع كويل دار، فضا و ابعاد موتورخانه مهمترين عامل مي باشد و بسته به محدوديت هاي موتورخانه اين منبع انتخاب مي گردد

برای اطلاع از قیمت منبع کویل دار با کار شناسان شرکت ناب زیست تماس حاصل فرمایید

نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 0

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  captcha


  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 4
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 6
 • باردید دیروز : 10
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 47
 • بازدید ماه : 269
 • بازدید سال : 469
 • بازدید کلی : 469
 • آخرین نظرات
  کدهای اختصاصی